Menstruační kalíšek jako žádný jiný

Zavolejte nám: +420 721 340 858

Syndrom toxického šoku (TSS)

Syndrom toxického šoku (TSS)

Nechci působit jako hysterka, ale k tomuto příspěvku mne inspirovala známá, se kterou jsem se bavila na téma Softcup. Nešlo o ni, ale o její dceru. Největší vliv na dívky a na to jaký typ menstruační potřeby zvolí, mají totiž jejich matky!
Takže jsem se známou diskutovala zdravotní rizika spojené s tampóny a vložkami. Nutně jsme musely narazit na Syndrom toxického šoku (TSS = Toxic Shock Syndrome). Paní matka tušila, že něco takového je a že to může souviset s menstruačními tampóny, ale zásadně vylučovala možnost, že by TSS mohl potkat její dceru! V jejím okolí to přece nikdy nikdo neměl a v médiích informují pouze o extrémních případech.
Neupírám své známé právo na (i třeba mylný) názor, ale opravdu mne překvapil její postoj: To se jí (dceři) nemůže stát!

Připomeňme si, co to vlastně Syndrom toxického šoku je:
TSS je závažné onemocnění popsané v souvislosti s používáním některých typů (superabsorpčních) menstruačních tamponů, zejm. tehdy, nejsou-li dostatečně často vyměňovány (příznaky často vznikají ráno). Původcem je Staphylococcus aureus, resp. jím produkovaný toxin (označovaný jako TSST). Vzácněji byly popsány i nemenstruační případy TSS, např. při infekci operační rány stafylokokem. (viz http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/syndrom-toxickeho-soku-zkr-tss-7)

Když jsem na internetu hledala data o informovanosti žen o TSS, našla jsem velmi zajímavou bakalářskou práci Barbory Černé Informovanost žen o syndromu toxického šoku (dostupná zde: https://dk.upce.cz/handle/10195/57596 )

V její práci mne zaujaly dvě skutečnosti:
1. V závěru své práce sl. Černá konstatuje informovanost žen o TSS – 80%!
2. Pouze v jediném případě (cca 90 dotazovaných) byla dívka o riziku TSS informována svým gynekologem!

Rozhodně k zamyšlení je, že:
1. navzdory vysoké míře informovanosti, neberou ženy riziko TSS osobně (ale to je má interpretace založená na osobních zkušenostech, nejen viz úvod)
2 . od gynekologa se toho moc nedozvíte, i když připouštím, že lékař může klientku hodnotit jako rizikovou a tím informace hodnou (!) na základě její anamnézy a celkového klinického obrazu.

Tak trochu nevím, jak končit. Jasně že to, že používáte tampóny, neznamená, že onemocníte TSS . Ale pravdou je, že tampóny jsou pro vznik TSS rizikovým faktorem. Byť je to onemocnění vzácné, může mít opravdu fatální důsledky!

Ještě se k tématu vrátíme.

Dávejte na sebe pozor!

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Sečtěte prosím následující
14 + 3 =
Např. pro 1+3, zadejte 4.